Kam za deštivého počasí?

Vodní mlýn ve Slupi

Mlýn se nachází asi 15 km jihovýchodně od Znojma. Objekt je pozoruhodná renesanční stavba velkomlýna se čtyřmi funkčními vodními koly a mlýnským náhonem. V původních obytných prostorách je instalována expozice Vývoj mlynářské techniky. Přibližuje historii zpracování obilnin od počátků až po moderní mlynářskou velkovýrobu. Informuje o dějinách dyjského povodí a přibližuje historii mlýna. Nejstarší techniku zpracování obilnin představují vystavené zrnotěrky a drtiče z různých pravěkých kultur. Expozice připomíná vynález rotačních mlýnských kamenů a věnuje pozornost počátkům vodních mlýnů u nás. Těžiště prohlídky je ve vlastních prostorách mlýna, kde jsou zabudovány čtyři kompletní výrobní celky - staročeské mlýnské složení, kašník, amerikánské a válcové mlýnské složení. Návštěvník si je všechny může prohlédnout v ukázkovém provozu a sledovat celý proces mletí obilí.


Jezuitský Křížový sklep v Přímětcích - největší na světě

Rozlehlý vinný sklep, postavený znojemskou jezuitskou kolejí v polovině 18. století na půdorysu ve tvaru kříže, patří k největším vinařským sklepům na světě. Hlavní chodba je 110m dlouhá a necelých 10 m široká, rameno kříže měří 56 m, klenby jsou 6,5 m vysoké, v kopuli ještě o jeden a půl metru vyšší. Unikátní je i zdejší akustika. Raritou je zejména tzv.jezuitský telefon -když potichu promluvíte do zdi, Váš hlas se po klenbě donese na opačnou stranu chodby. Stěny a stropy Křížového sklepa pokrývá silná vrstva ušlechtilé sklepní plísně Rhacodium cellarae, která je tak dokonalým regulátorem vlhkosti, že zde není potřeba žádné klimatizační zařízení.


Malovaný sklep v Šatově - evropský unikát

Překrásný vinný sklep vyzdobený fantastickými plastickými malbami lidového umělce je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem kousek od silnice na Havraníky. Ač je Malovaný sklep sklepem vinným, víno se v něm nikdy kupodivu nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl sloužit od počátku jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.Díky skvělé izolaci a výtečnému vínu z okolních vinic v něm bylo příjemně v kteroukoliv roční dobu a za jakéhokoliv počasí. Když po dvaatřiceti kamenných stupních sestoupíte do podzemí, stanete v podivuhodné říši mořských panen, trpaslíků a alpských krajinek. Obě strany hlavní chodby i stěny pěti přilehlých salónků totiž zdobí fantasticky barevné plastické obrazy, které tu vytvořil Maxmilián Appeltauer, šatovský rodák, pověstný výtvarným nadáním.Malovanému sklepu upsal svůj život pracoval tu neděli co neděli plných šestatřicet let a nezastavilo ho ani zranění ze druhé světové války , kdy přišel o ruku. Návštěva Malovaného sklepa je ideální jako cíl pro výlet s dětmi.
Délka prohlídky je asi 60 min
Cena- dospělí 25 Kč, děti- 15 Kč, včetně jednoho vzorku vína.


Koupání v Laa an der Thaya - termální bazény


Otvírací doba:
denně od 09:00 do 22:00 hod.
poslední vstup: 20:00 hod.
konec denního provozu: 21:40 hod.

Teplota termální vody:
34°C až 36°C

více informací

Znojemské podzemí - nejrozsáhlejší v České republice

Znojemská podzemí, turisticky přístupná soustava středověkých sklepů a chodeb pod historickým jádrem města, je unikátní historickou památkou evropského významu. Z přibližně 30 kilometrů chodeb, vedoucích často i ve čtyřech poschodích nad sebou v hloubkách zhruba od tří do jedenácti metrů je veřejnosti přístupná zhruba 1 km dlouhá trasa, která začíná v domě č.2 na Slepičím trhu a končí v domě č. 23 na Obrokové ulici. Prohlídky doplňují ochutnávky vín společnosti Zníván Znojmo a malá expozice loutek. Historickou raritou je skutečnost, že plány znojemských chodeb nejsou dochovány v žádném archívu ani v městské kronice.

Duben:
Po - So: 10.00 - 16.00

Květen, Červen, Září
Po - Ne: 9.00 - 16.00

Červenec, Srpen
Po - Ne: 9.00 - 17.00

Říjen
So: 10.00 - 16.00


Kostel sv. Mikuláše ve Znojmě - dominanta Znojma

Gotický chrám sv. Mikuláše, založený již roku 1100 a stojící nad strmým skalnatým srázem nad Dyjí.Chrám byl původně vyzdoben nástěnnými malbami, které se zachovaly pouze za hlavním oltářem.Z uměleckých děl v trojlodním interiéru zaujme návštěvníky zejména vzácná kamenná plastika Krista u kůlu, pozdně gotická Chlebová madona na bočním oltáři vpravo a kazatelna ve tvaru zeměkoule od znojemského sochaře Josefa Winterhaldera.


Návštěva vinného sklepa

Během prázdnin umožňujeme návštěvu vinného sklepa s ochutnávkou a možnosti zakoupení kvalitního vína.